event burgee venue burgee

CBBC RED TOP LONG SERIES 2022-2023

CBBC

Results are final as of 11:11 on October 24, 2022

Competitors may raise concern/comments regarding the PROVISIONAL RESULTS via the racing committee email for at least 7 days post race.day. Scoring committee will consider any concerns and plan to issue FINAL RESULTS prior to the next scheduled race in the series

R1 - Div 1 NHC FLEET - 1ST OCTOBER 2022 at 1430/1435

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET division Boat Class HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected BCE BCR
1 Div 1 NHC   JESSIE G HUNTER 216 COLIN GRUNDY .756 0.756 1.35.21 1.12.05 0.00.00 0.756
2 Div 1 NHC   ROFFL FLYING 15 JOHN PHILLIPS .809 0.809 1.34.49 1.16.42 0.05.43 0.76
3 Div 1 NHC   SERIAL PEST VX ONE CRAIG MCPHEE .922 0.922 DNF      

R1 - Div 2 NHC FLEET - 1ST OCTOBER 2022 at 1430/1435

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET division Boat Class HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected BCE BCR
1 Div 2 NHC   SERENDIPITY COMPASS 750 MOD ADRIAN SCHILLING 0.724 0.733 1.35.34 1.09.11 0.00.00 0.724
2 Div 2 NHC   BLASE FARR 6 BRIAN O'FLAHERTY 0.667 0.675 1.43.46 1.09.13 0.00.02 0.667
3 Div 2 NHC   TINDERY FARR 7500 RAY ROOTSEY 0.725 0.731 1.36.05 1.09.40 0.00.39 0.72
4 Div 2 NHC   ISABELLE GRACE SONATA 6.3 KLAUS SCHULZ 0.659 0.664 1.46.02 1.09.53 0.01.02 0.653
5 Div 2 NHC   ANOQUA SONATA 7 GEOFF PERRY 0.667 0.670 1.45.23 1.10.17 0.01.39 0.657
6 Div 2 NHC   MISTY DAWN BONITO 22 MIKE SOUTH 0.670 0.668 1.46.19 1.11.14 0.03.03 0.651
7 Div 2 NHC   NARINA FARR 6 MICHAEL BURKE 0.663 0.657 1.51.29 1.13.55 0.07.07 0.621
8 Div 2 NHC   IZZY-M FARR 6 DAVID MORTON 0.667 0.660 1.51.53 1.14.38 0.08.09 0.618
9 Div 2 NHC   SHIMMER FARR 7500 FRED MEURING .700 0.693 1.46.42 1.14.41 0.07.51 0.648
10 Div 2 NHC   ANDIAMO FARR 7500 GRANT GIBSON 0.715 0.706 1.50.43 1.19.10 0.13.57 0.625
11 Div 2 NHC   JUST CRUISING BOOMERANG 20 ROB EDGAR 0.648 0.648 DNF      

R1 - Div 1 CBH FLEET - 1ST OCTOBER 2022 at 1430/1435

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET division Boat Class HelmName TCF NewRating Elapsed Corrected BCE BCR
1 Div 1 CBH   JESSIE G HUNTER 216 COLIN GRUNDY .745   1.35.21 1.11.02 0.00.00 0.745
2 Div 1 CBH   ROFFL FLYING 15 JOHN PHILLIPS .82   1.34.49 1.17.45 0.08.11 0.749
3 Div 1 CBH   SERIAL PEST VX ONE CRAIG MCPHEE .875   DNF      

R1 - Div 2 CBH FLEET - 1ST OCTOBER 2022 at 1430/1435

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET division Boat Class HelmName TCF NewRating Elapsed Corrected BCE BCR
1 Div 2 CBH   SERENDIPITY COMPASS 750 MOD ADRIAN SCHILLING .725   1.35.34 1.09.17 0.00.00 0.725
2 Div 2 CBH   TINDERY FARR 7500 RAY ROOTSEY .725   1.36.05 1.09.40 0.00.31 0.721
3 Div 2 CBH   MISTY DAWN BONITO 22 MIKE SOUTH .657   1.46.19 1.09.51 0.00.52 0.652
4 Div 2 CBH   BLASE FARR 6 BRIAN O'FLAHERTY .675   1.43.46 1.10.03 0.01.07 0.668
5 Div 2 CBH   ANOQUA SONATA 7 GEOFF PERRY .667   1.45.23 1.10.17 0.01.30 0.657
6 Div 2 CBH   ISABELLE GRACE SONATA 6.3 KLAUS SCHULZ .665   1.46.02 1.10.31 0.01.51 0.653
7 Div 2 CBH   NARINA FARR 6 MICHAEL BURKE .675   1.51.29 1.15.15 0.08.50 0.621
8 Div 2 CBH   IZZY-M FARR 6 DAVID MORTON .675   1.51.53 1.15.31 0.09.14 0.619
9 Div 2 CBH   SHIMMER FARR 7500 FRED MEURING .725   1.46.42 1.17.21 0.11.08 0.649
10 Div 2 CBH   ANDIAMO FARR 7500 GRANT GIBSON .725   1.50.43 1.20.16 0.15.09 0.626
11 Div 2 CBH   JUST CRUISING BOOMERANG 20 ROB EDGAR .64   DNF      



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com